• Ul. Krzemowa 1, Złotniki 62-002 Suchy Las
  • Pon. - Pt. 8.00 - 18.00

Podwyżki cen prądu 2019: ciąg dalszy historii

Podwyżki prądu są nieuniknione, pisałem już o tym w styczniu 2019 roku. O zgrozo szybciej się sprawdza niż zakładałem. Pierwsze symptomy podwyżek prądu widzimy w sektorze przedsiębiorstw. Firmy wstrzymują inwestycje. Samorządy terytorialne płacą wyższe rachunki za prąd aniżeli zakładała ustawa o cenach prądu. Na potrzeby dzisiejszego artykułu przygotowałem dwie strategie dla przedsiębiorstw, dzięki którym uniezależnią się od podwyżek cen prądu w 2019 i 2020 roku. Zapraszam do lektury.

Podwyżki prądu dla firm: już są pierwsze skutki

Całkiem niedawno obiegła sektor przedsiębiorstw informacja, że Ministerstwo Energii rakiem wycofuje się z koncepcji zatrzymania podwyżki prądu dla polskich firm. Uwaga! Ministerstwo Energi, jak podaje portal rmf24.pl, przyznało Komisji Europejskiej rację, iż taka pomoc jest pomocą niedozwoloną. Pozwolę sobie przypomnieć, że w drugim wpisie na tym blogu przewidziałem taką sytuację już w styczniu. Ciśnie mi się na usta sformułowanie,  a nie mówiłem? Chaos związany z niedozwoloną pomocą publiczną można zauważyć już gołym okiem. Henryk Orfinger, prezes Dr Irena Eris (legendarnej polskiej firmy kosmetycznej), poinformował że firma chwilowo zawiesza inwestycje ze względu na m.in. wzrost kosztów energii elektrycznej. W wyjaśnieniach zaznaczył jednak, iż organizacja chce do nich powrócić po dostosowaniu się do nowych warunków rynkowych. Ten przykład, choć najbardziej spektakularny, to nie jedyny pokazuje, iż przedsiębiorcy boją się dziś inwestować, ponieważ nie są pewni rzeczywistości polityczno-prawnej. Warunki rynkowe zmieniają się z dnia na dzień. Pytanie brzmi nie jak,
a kiedy dotknie to przeciętnego Kowalskiego?

Podwyżki cen prądu dla samorządów: cyrk na kółkach

Problem polega na tym, że jako Kowalscy pośrednio już płacimy. Dokładniej rzecz ujmując samorządy, w których mieszkamy. Prezydent Tomasz Trela, pierwszy wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za edukację, przedsiębiorczość i rynek pracy, gospodarkę komunalną oraz sport i rekreację, poinformował opinię publiczną, iż łódzkie jednostki zapłaciły w styczniu i lutym za prąd ok. 2 mln zł więcej aniżeli zakładały.
„Za te pieniądze moglibyśmy naprawdę wiele dobrego zdziałać dla mieszkańców, ale musimy płacić za energię, która miała być tańsza”.

Przypomnijmy Premier Morawiecki gwarantował, że ceny energii w 2019 r. nie będą wyższe niż te z czerwca 2018 r. – również dla samorządów. Średnioważona cena w czerwcu ukształtowała się na poziomie 233,97 zł/MWh. Z kolei na rynku kontraktów terminowych średnioważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2019 wyniosła 206,65 zł/MWh. Łódzki samorząd to jednak nie samotna wyspa na oceanie nieszczęścia. Urząd miasta Rzeszowa poinformował, że według wyliczeń w 2019 r. zapłaci za prąd o 8.7 mln zł. więcej aniżeli w 2018 r.
Wielkopolskie gminy nie oglądają się na obietnice rządu. A szczególnie na te związane  z pomocą publiczną. Powstaje coraz więcej instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. W gminie Odolanów wybudujemy jako Vertigo Green Energy aż 237 instalacji fotowoltaicznych, a w zeszłym roku wybudowaliśmy ich 7 na budynkach użyteczności publicznej w gminie Krobia. VGE ma duże doświadczenie w budowaniu fotowoltaiki dla samorządów.

Witaj, jak możemy Tobie pomóc?